Vienkāršākie helminti (tārpi) cilvēkiem

Mūsdienās plaši izplatītas ir slimības, ko izraisa daudzu veidu vienšūņi un helminti. Šādu kaites bīstamība ir izskaidrojama ne tikai ar komplikācijām un organisma darbības traucējumiem, līdz kuriem cilvēkiem noved vienšūņi un tārpi, bet arī ar slimības diagnostikas sarežģītību, kas saistīta ar simptomu līdzību ar dažādām neparazītiskām slimībām.

Helminti un vienšūņi izraisa:

 • kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi (aizcietējums, caureja, vemšana);
 • ādas alerģiskas reakcijas;
 • vispārēja ķermeņa intoksikācija;
 • muskuļu un locītavu sāpes;
 • dehidratācija.

Lai izvairītos no diagnostikas kļūdas un neadekvāta ārstēšanas kursa iecelšanas, kas labākajā gadījumā vienkārši būs neefektīva un sliktākajā gadījumā var izraisīt komplikācijas, ir precīzi jānosaka helmintu veids un infekcijas pakāpe. no ķermeņa ar tiem.

Inficēšanās veidi ar vienšūņu helmintiem

cilvēka vienšūņu parazīti

Visi tārpi iekļūst ķermenī no ārpuses. Tas pats ir ar visvienkāršākajiem helmintiem. Vidē viņi dzīvo augsnē, ūdenstilpēs. Papildus nemazgātām rokām, ēdot nekvalitatīvus produktus, ar tiem var inficēties arī mājās, saskaroties ar nesēju.

Jebkuras infekcijas galvenais mehānisms visbiežāk ir orāls-fekāls, tas ir, cilvēks vienkārši norij tārpa oliņas kopā ar pārtiku, ūdeni, retāk rodas kādas helmintu invāzijas, kad tos sakož inficēti kukaiņi.

Vienkāršākie tārpi, kas dzīvo cilvēkos, pieder vienšūnu organismu klasei. Infekciju sauc par protozoozi. Atkarībā no invāzijas veida un pakāpes slimības gaita var būt smaga, izraisot pat pacienta nāvi.

Kādus helmintus sauc par vienšūņiem?

Vienkāršākajiem helmintiem var būt nemainīgas formas ķermenis (ciliāti un flagellati) un mainīgs - spilgts amēbas pārstāvis. To izmēri ir ļoti mazi un svārstās no 4-5 mikrometriem līdz 1-3 milimetriem. Bieži vien šo mikroorganismu šūnā ir vairāki kodoli. Pseidopodijas, skropstas un flagellas darbojas kā kustības orgāni. Vairošanās process, atkarībā no sugas, notiek dalot uz pusēm vai ar sarežģītu seksuālo metodi.

Lai pasargātu sevi no nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem, kā arī tālākai izplatībai, vienkāršākie helminti var pārvērsties par cistām, kas ir šūnas, kas pārklātas ar aizsargmembrānu. Tas ļauj viņiem pārveidoties no nekustīgas cistas aktīvā stāvoklī, ja tie nonāk labvēlīgā vidē.

Biežas ir situācijas, kad nēsātāja organisms pat nepamana vienkāršākos helmintus, kas tajā parazitē. Citos gadījumos iebrukums noved pie saimnieka nāves. Piemēram, dažas antilopu sugas Āfrikā ir pastāvīgi tripanosomatīdu "saimnieki". Un cilvēka kodums no cetses mušas, kas pārnēsā šos helmintus, var tos inficēt un izraisīt miega slimību, kas, kā zināms, ir dzīvībai bīstama.

Visvairāk pētītie vienšūņu helminti

Parazīti cilvēka organismā, kas pieder pie flagellate klases:

vienšūņu parazītu giardija
 1. Giardia ir parazīts, kas parasti dzīvo mugurkaulnieku (cilvēku un dzīvnieku) zarnās, žultsvados, aknās. Tos var pārnest ar pārtiku, ūdeni un citiem faktoriem. Šī vienšūņu grupa ir tādas slimības cēlonis kā giardiaze - kuņģa-zarnu trakta, proti, tievās zarnas, funkcionāls traucējums. Daudzi pacienti, kas inficēti ar Giardia, nejūt nekādus acīmredzamus simptomus.
 2. Leishmania ir vienkāršākie helminti, ko pārnēsā odi. Pēc kukaiņu koduma cilvēkam ir lielāka iespēja saslimt ar leišmaniozi. Slimības pazīmes ir ādas, gļotādu un dažu iekšējo orgānu bojājumi, nereti par slimības pazīmēm kļūst drudzis un anēmija.
 3. Trypanosomatīdi ir vienšūņi, kurus pārnēsā kukaiņi. Kad inficējas, tie izraisa slimību tripanosomiāzi. Šai slimībai ir garš kurss. Atkarībā no tripanosomatīdu veida tiek ietekmētas dažādas sistēmas un orgāni.
 4. Amēbas dizentērija parazitē zarnās. Invāzija tiek veikta 4 kodolu cistas veidā. Lai gan dizentērijas amēba ir sastopama gandrīz visur, visbiežāk inficēšanās gadījumi reģistrēti tropu valstīs. Amēba ir tādas infekcijas vienšūņu slimības cēlonis cilvēkiem kā amēbiāze. Slimības klīniskā aina ir čūlainais kolīts, kam raksturīgi recidīvi un saasinājumi. Ir arī amebiāzes ārpuszarnu formas gadījumi - šie vienšūņu helminti no zarnām pāriet uz citiem orgāniem un pat uz ādu. Pēdējo slimības formu sauc par ādas amebiāzi - uz sēžamvietas un starpenē ir acīmredzamas čūlas-nekrotiskās pazīmes.
 5. Trichomonas izraisa trichomoniāzi. Pašlaik ir pētītas vairākas Trichomonas pasugas. Zarnas, kuras parazītisma zona atrodas resnajā zarnā un helmints zarnām lielu kaitējumu nenodara. Uroģenitālās Trichomonas parazītisma zona, kā redzams no nosaukuma - Uroģenitālā sistēma. Infekcija tiek veikta seksuāli. Šī vienšūņu pasuga ir tādas slimības kā trichomoniāze cēlonis. Šī infekcijas slimība izpaužas kā uroģenitālās sistēmas iekaisums. Mutes Trichomonas parazitē mutes dobumā, nerada briesmas cilvēkiem.

Vienšūņu sporofītu sugas pārstāv malārijas plazmodijs un kokcīdijas:

 1. Malārijas Plasmodium, ko pārnēsā odi un izraisa malāriju, ir vienkāršākais mikroorganisms. Tas parazitē asinīs. Malārija ar šo parazītu inficētajiem izpaužas ar šādiem simptomiem: hipohroma anēmija, drudža lēkmes, orgānu, piemēram, aknu un liesas, palielināšanās.
 2. Kokcīdijas ir vienšūņi, kas dzīvo daudzu dzīvnieku zarnu epitēlija audos. Vairākas kokcīdiju sugas ir tādas slimības kā kokcidioze izraisītāji. Cilvēkiem šī slimība rodas ar nelielu intoksikāciju un gastroenterīta vai enterīta parādībām.

Ciliates: balantidia. Šī resnajā zarnā dzīvojošo vienšūņu atdalīšanās ir tādas slimības kā infuzoru dizentērija (balantidiāze) cēlonis.

Vienšūņu helmintu diagnostika un ārstēšana

Ļoti bieži, kad helmintu klātbūtne organismā notiek bez simptomiem, slimība ilgstoši netiek diagnosticēta. Par invāziju var aizdomas pēc specifiskiem simptomiem, un to var noteikt tikai ar fekāliju, urīna, asiņu, dažādu orgānu un sistēmu punkcijas rezultātā iegūto šķidrumu laboratorisko izmeklējumu palīdzību.

Medicīnas praksē ir vispārīgi principi vienšūņu invāzijas ārstēšanai:

 • pretparazītu zāles;
 • nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi;
 • zāles detoksikācijai;
 • ar sekundāras bakteriālas infekcijas izpausmi, šauri mērķētas antibiotikas.

Specifisku ārstēšanu nosaka ārsts, pamatojoties uz vienšūņu helmintu veidu un invāzijas pakāpi.