Parazīti, kas dzīvo zem cilvēka ādas

zemādas parazīts cilvēkiem

Ir vairāki vienšūņi, kas var pastāvēt tikai saimnieka ķermenī. Lielākajai daļai no viņiem galvenais pārvadātājs ir cilvēki. Un, iekļūstot cilvēka ķermenī, šīs radības var dzīvot jebkur, bet zemādas parazīti tiek uzskatīti par visizplatītākajiem. Tieši viņi rada visnepatīkamākos mirkļus, tostarp komplikāciju attīstību, un tāpēc, parādoties pirmajām infekcijas pazīmēm, ir jākonsultējas ar ārstu.

Parazītu veidi, kas dzīvo zem ādas

Vienkāršākie, kuru galvenais nesējs ir cilvēks, ir sadalīti divās galvenajās grupās:

 1. Ādas
 2. Subkutāni.

Pirmajā ietilpst tādi kukaiņi kā: utis, blusas, bedbugs. Viņi dzīvo cilvēka matos un ādā, barojas ar viņa asinīm un spēj pārnēsāt dažādas bīstamas slimības. Tomēr ādas parazīti tiek uzskatīti par mazāk bīstamiem nekā zemādas parazīti. Pēdējie, dzīvojot cilvēka ādā, ne tikai barojas ar tās šūnām, bet arī audzē tajā savus pēcnācējus. Tāpēc cilvēkiem ir daudz grūtāk tikt galā ar ādas parazītiem nekā ar ādas parazītiem.

Zem cilvēka ādas mīt daudz vienšūņu un helmintu, kas var izraisīt dažādu slimību attīstību, piemēram:

 • Filariāze
 • Drakunkuloze
 • Šistosomiāze
 • Ankilostomiāze
 • Cisticerkoze
 • Kašķis.

Un visnepatīkamākais ir tas, ka bieži ir ļoti grūti noteikt pareizu diagnozi, jo šādu slimību simptomi bieži atgādina parastu alerģisku reakciju. Līdz ar to dermatožu ārstēšana prasa ļoti ilgu laiku.

Lai jums būtu priekšstats par to, kādi zemādas parazīti var būt cilvēkam un kā tie izpaužas, apsveriet infekcijas pazīmes ar katru no iepriekšminētajiem.

Filariāze

Šī suga pie mums nedzīvo, taču, viesojoties Āfrikā, Dienvidamerikā un Āzijā, ar tām ir viegli inficēties. Infekcija notiek, kad cilvēku sakož asinssūcējs kukainis, piemēram, ods. Attiecībā uz inkubācijas periodu šāda veida dermatozēm tas var sasniegt 7 gadus.

nātrene kā zemādas parazītu simptoms

Šīs parazitārās ādas slimības sākotnējie simptomi bieži ir viegls drudzis un nātrene, un tos bieži ignorē.

Un tikai pēc dažiem gadiem uz ādas sāk parādīties:

 • čūlas
 • Kārpas
 • mezgliņi
 • papulas.

Laika gaitā var attīstīties ekzēma. Dažos gadījumos tos var pavadīt neliels savārgums, galvassāpes, drudzis, kas ļauj secināt, ka pacients ir saslimis ar filariāzi. Šo slimību izraisa pavedienveida nematodes.

Bet, ja pasākumi netiek veikti savlaicīgi, tad parazītu izraisītas ādas slimības var izraisīt komplikācijas artrozes un redzes traucējumu veidā.

Odu atbaidīšanas līdzekļu lietošana palīdzēs izvairīties no infekcijas. Apstrādājot ar to atklātās ādas vietas un tādējādi pasargājot sevi no asinssūcēju kukaiņu kodumiem, jūs pasargāsities no inficēšanās ar filariāzi.

Drakunkuloze

Šo slimību izraisa apaļie zemādas helminti - jūras tārpi. Šo parazītu pieaugušie, kas dzīvo zem cilvēka ādas, var sasniegt vairāk nekā metru garumu. Šīs sugas iezīme ir tāda, ka par nesēju var kalpot ne tikai cilvēks, bet arī mājdzīvnieki: kaķi, suņi. Šie parazīti visbiežāk sastopami Vidusāzijā.

zemādas tārps parazīts gvinejas tārps

Gvinejas tārpu kāpuri iekļūst cilvēka organismā, ēdot neapstrādātu, neapstrādātu ūdeni. Pēc 2 nedēļām viņi sāk ceļu caur nesēja ķermeni un pēc 1, 5 mēnešiem iekļūst zemādas reģionos. Kāpurs par pieaugušu cilvēku attīstīsies tikai pēc gada.

Rishta infekcijas simptomus ir grūti sajaukt ar citu slimību. Sākotnēji uz ādas kāju zonā parādās iegarena, pietūkusi vieta, kas atgādina nelielu mežģīni. Tad tā vietā veidojas burbulis, kura iekšpusē atrodas helmintu olas. Un, kad ūdens nokļūst, tas pārsprāgst, radot iespēju jauniem kāpuriem iekļūt vidē.

Ja jūs nesākat slimības ārstēšanu savlaicīgi, rodas komplikācijas:

 • Locītavu iekaisums
 • Gangrēna
 • Sepse, ko izraisa uz ādas izveidojušies abscesi.

Kas attiecas uz cīņu pret šo cilvēka ādas parazītu, tā sastāv no tā izņemšanas no ādas audiem. Turklāt šis process var ilgt vairākas dienas, ja pacienta ķermenī parazitē liels indivīds. Vienīgais nosacījums ir nesalauzt tārpu.

Lai izvairītos no inficēšanās ar drakunkuliozi, jādzer tikai dezinficēts ūdens un nedrīkst peldēties atklātā ūdenī.

Šistosomiāze

Šo slimību izraisa arī helminti. Viņi dzīvo Āzijas un Āfrikas ūdeņos, tāpēc, peldoties tajos, jūs riskējat inficēties. Šī helmintu šķirne parazitē ne tikai uz cilvēka ādas, bet arī uroģenitālajos orgānos. Sākotnējā attīstības stadijā slimība izpaužas kā izsitumi, nieze, dermatīts. Nākotnē parādās nieru bojājumu pazīmes un var palielināties aknas.

Šo slimību ārstē ar zālēm, kuru pamatā ir antimons. Bet labāk ir izvairīties no inficēšanās, ievērojot vienkāršus noteikumus: atteikties peldēties stāvošā ūdenī un izmantot tikai vārītu ūdeni.

Ankilostomiāze

Šie parazīti iekļūst zem ādas caur plaisām pēdu zolēs vai brūcēm citās ķermeņa daļās. Bet visbiežāk tie joprojām ietekmē apakšējās ekstremitātes un paliek tur bez migrācijas caur ķermeni.

Ankilostomidoze izpaužas ar šādiem simptomiem:

 • smags nieze vietā, kur atrodas parazīts;
 • izmaiņas ādā;
 • anēmijas parādīšanās.

Visnepatīkamākā infekcija ir fakts, ka šo slimību ārstē diezgan grūti un ne vienmēr ir iespējams sasniegt pozitīvu rezultātu.

Cisticerkoze

Lenteņu kāpuri var parazitēt arī zem cilvēka ādas. Galvenās šo parazītu dzīvesvietas cilvēka organismā ir iekšējie orgāni, kur tie iekļūst ar helmintu inficētu pārtiku vai ūdeni. Bet tomēr gadījumi, kad tie attīstās zem ādas, nav nekas neparasts, un tur viņi var dzīvot gadiem ilgi.

Cisticerkozes infekcijas simptomi ir pietūkums un jaunveidojumi vietā, kur parazīts ir iekļuvis. Laika gaitā tie sabiezē. Retos gadījumos infekciju var pavadīt nātrene.

jaunveidojumi zemādas parazīta dzīvotnē

Vienīgais veids, kā no tiem atbrīvoties, ir ķirurģiska iejaukšanās kompleksā un pretparazītu zāļu lietošana.

Kašķis

Mūsdienās šī slimība ir diezgan reta, bet burtiski pirms 50 gadiem tā bija viena no visizplatītākajām parazītu izraisītajām. Tās izskatu izraisa iekļūšana zem ādas cilvēkam ar mikroskopisku izmēru kašķa ērcīti. Turklāt viņš dod priekšroku apmesties dziļajos ādas slāņos, kur barojas ar epitēliju un dēj tajā olas.

Pieauguša cilvēka dzīves cikls nav ilgāks par diviem mēnešiem. Bet šajā laikā mātītei izdodas izdēt vairāk nekā duci olu. Visbiežāk ērce skar rokas, krokas, paduses, pēdu zoles. Bet to var atrast arī uz piena dziedzeriem un dzimumorgāniem.

kašķis uz rokas ar zemādas ērci

Inficēšanās ar šo parazītu izraisa kašķa attīstību, ko nosaka acīmredzamas pazīmes, piemēram, labi redzamas ejas, garozas skrāpējumu vietās, izsitumi, nieze, kas pastiprinās naktī. Nelaikā ārstējot, kašķis var izraisīt dermatīta un ekzēmas attīstību, kas pastiprinās rudens periodos.

Šādu slimību ārstē ar sērskābes ziedi vai sālsskābes šķīdumu un sēra ziepju lietošanu. Plašu bojājumu gadījumā var izrakstīt antibiotikas. Bet, lai izvairītos no atkārtotas inficēšanās, pacienta veļu un drēbes ir nepieciešams novārīt un gludināt ar karstu gludekli no abām pusēm. Tāpēc ir vieglāk ievērot personīgo higiēnu un izvairīties no saskarsmes ar inficēto – tas palīdzēs nesaslimt.

Zemādas parazītu identificēšana un diagnostika

Visbiežāk vizuāli var noteikt, vai cilvēks ir vai nav inficēts. Taču jebkurā gadījumā pacientam tiks nozīmēta izmeklēšana, kas precīzāk palīdzēs noteikt bojājuma vietu un parazītu skaitu.

Parazitāras ādas slimības tiek diagnosticētas:

 • Nokasīt un nosmērēt no gļotādas;
 • Asins analīze par antivielu klātbūtni tajā.

Un tikai pēc visu rezultātu saņemšanas ārsts var noteikt ārstēšanas shēmu un izrakstīt zāles, kas var iznīcināt parazītu.

Ārstēšanas metodes ir atkarīgas no slimības veida. Dažos gadījumos var būt nepieciešama pat operācija. Taču visbiežāk izdodas iztikt ar dažādu medikamentu lietošanu.

Slimību profilakse

Tā kā dažu helmintu veidu izvadīšana no cilvēka ķermeņa var ilgt vairākus gadus, ir vieglāk novērst parazitāras ādas slimības. Lai to izdarītu, izvairieties no jēla ūdens, nepietiekami termiski apstrādātu gaļas produktu dzeršanas un cieša kontakta ar inficētiem cilvēkiem.