Kādi parazīti var dzīvot cilvēka ķermenī?

Cilvēku parazītus ir pieņemts saukt par visiem organismiem, kas dzīvo uz viņu rēķina. Tās ir baktērijas, sēnītes, tārpi. Cilvēka parazīti tiek iedalīti iekšējos un ārējos. Visnepatīkamākie un vislielāko ķermeņa iznīcināšanas daudzumu izraisa helminti - dažādi parazitārie tārpi.

kādi helminti izskatās cilvēka ķermenī

Parazīti un cilvēka ķermenis

Radības, kas parazitē uz cilvēka ķermeņa, var būt ārējas vai iekšējas. Ārējie ietver:

 • Odi.
 • Dēles.
 • Utis.
 • Mikroorganismi, kas izraisa kašķis.

Bet ir daudz vairāk radību, kuras dod priekšroku apmesties ķermeņa iekšienē. Tie ietver:

 • Baktērijas.
 • Vienkāršākais.
 • Helminti.
 • Sēnīšu.

Parazīta ārējā un iekšējā organizācija pieder vienkāršākajai. Sakarā ar to, ka viņiem nav jāattīstās, lai izdzīvotu, viņu organizācija ir ievērojami vienkāršota.

baktērijas cilvēka ķermenī

Ir daudz radību, kuras dod priekšroku apmesties ķermeņa iekšienē. Piemēram, tās var būt baktērijas.

Viņi nevar izdzīvot bez saimniekorganisma, jo paši nespēj iegūt pārtiku. Bet tie visi gandrīz bez izņēmuma vairojas ļoti ātri, it īpaši piemērotos apstākļos. Kur viņus uzreiz nevada.

Tās atšķiras ģeogrāfiski. Dažus var atrast visur, neviens klimats viņiem nav šķērslis. Citi dzīvo tikai tropu valstīs, bet uz cilvēka ķermeņa tos var viegli nogādāt citiem. Ķermenī viņi arī apmetas dažādās vietās.

Luminārie parazīti ir apmierināti ar dobajām ķermeņa daļām, un audi dzīvo audos.

Dažādi ir arī parazītu, galvenokārt helmintu, attīstības cikli. Daži vispirms attīstās zemē (biohelminti), un pēc tam pāriet uz dzīvo radību. Citiem vispirms ir jāattīstās jebkuras citas dzīvas radības ķermenī, bet ne cilvēkam. Vēl citus jau pieaugušā stāvoklī var pārnest uz citu vai atkārtoti inficēt sevi.

Ir kļūdaini uzskatīt, ka infekcija var notikt tikai ar netīrām rokām. Dažu helmintu olšūnas ir dzīvotspējīgas ārpus uzturvielu barotnes sešus mēnešus un labi turas pie dzīvnieku matiem. Olas izdzīvo arī tām bīstamā vidē - nepareizi pagatavojot gaļu vai zivis, jūsu iekšpusē var nosēsties vesela tārpu pera.

neapstrādāta gaļa kā parazītu invāzijas avots

Gaļu ir vērts pagatavot nepareizi, jo jūsu iekšpusē var nosēsties vesels tārpu perējums.

Cilvēka endoparazīti

Parazīti tiek iedalīti endoparazītos un ektoparazītos. Endoparazīti - tie, kas dzīvo iekšpusē, ecto - ārpusē. Endoparazīti spēj apmesties gandrīz visos ķermeņa iekšējos orgānos un audos. Tie ir sadalīti atkarībā no lokalizācijas. Endoparazīti ir:

 • Iekšējo orgānu endoparazīti, kas savienojas ar ārējo vidi.

Viņi nosēžas tieši tajos orgānos, kas ir saistīti ar ārējo vidi, nevis otrādi: parazītiskais organisms neizvēlas "elpot". Šie orgāni ietver zarnas, plaušas un cilvēka urīna-reproduktīvo sistēmu. Tie ir amēbas, tārpi un parazītu flagellāti.

 • Asins parazīti.

Viņi dzīvo cilvēka asinīs. Viņi var dzīvot plazmā, baltajās asins šūnās, eritrocītos. Tās ir tripanosomas, mikrofilarijas vai hemosporīdijas.

 • Audu endoparazīti.

Tie endoparazīti, kas par dzīvesvietu izvēlas ķermeņa audus. Muskuļu audi, smadzenes, skrimšļi, saistaudi. Pat nervu šķiedrās audu endoparazīts var apmesties. Tie ir somu lenteņi, tripanosomas, miksosporīdijas, trihinellas un citi.

cilvēka smadzenēs esošie endoparazīti

Endoparazīti var izvēlēties smadzenes kā dzīvesvietu.

Parazīta veida definīcija pēc tā lokalizācijas vietas ir diezgan patvaļīga. Daudzas sugas spēj migrēt caur dažādiem iekšējiem orgāniem un regulāri ceļot pa saimnieka ķermeni. Pavairošanas process var notikt vienā vietā, un organismi tieši eksistēs un barosies citur. Vieta, kur parazitārā būtne apmetas, un tiks uzskatīta par tās nosacītās lokalizācijas vietu.

Neskatoties uz daudzu parazītu sistēmu vienkāršošanu, to dzīves cikls ir diezgan sarežģīts.

Dažām sugām visā viņu dzīves laikā ir jāmaina vairāki saimnieki, kas var piederēt dažādām bioloģiskām sugām. Citi spēj izdzīvot tikai vienas sugas ietvaros, taču viņiem var būt nepieciešami starpposma saimnieki. Vienā cilvēkā viņi vairojas, bet citā viņi attīstās un nobriest. Ar tik sarežģītu dzīves ciklu viņu seksuālās funkcijas ir ievērojami palielinātas. Lai izdzīvotu organismā, parazītiem ir ātri un daudz jāvairojas.

Helminti

Ir trīs galvenie helmintu veidi, kurus sauc arī par tārpiem. Tas:

 • Nematodes, tie ir apaļtārpi.
 • Cestodi, lentveida endoparazīti.
 • Trematodes, kas pazīstams arī kā flukes.
augsne kā cilvēka infekcijas avots ar parazītiem

Ģeohelminti savu eksistenci sāk zemes augsnē.

Tālāk tos var sadalīt pēc dzīves cikla ilguma un vietu skaita, ko viņi pa ceļam šķērso. Ir arī trīs veidi:

Ģeohelminti

"Ģeo" ir zeme. Šie tārpi sāk pastāvēt zemes augsnē, tikai pēc nogatavināšanas posma viņi spēj inficēt cilvēku. Viņiem nav nepieciešami starpposma saimnieki, olas iekļūst augsnē kopā ar cilvēka izkārnījumiem. Līdz kāpuru stadijai tie attīstās tikai siltajā sezonā.

Pie šādiem tārpiem pieder apaļtārpi, zarnu zuši, nekator, pātagu tārpi.

Šo parazītu kāpuri var nonākt cilvēka ķermenī caur nemazgātiem dārzeņiem vai tiešā saskarē ar augsni.

Biohelminti

Tie ir parazitārie tārpi, kuru dzīves posmi iziet cauri vairākiem saimniekiem. Atkarībā no tārpa veida var būt divi vai vairāki starpposma saimnieki. Daži parazīti maina tikai cilvēku. Citi, pirms beidzot nonāk cilvēka ķermenī, izmanto attīstībai citu bioloģisko būtņu organismus.

kaķis kā cilvēka parazītu inficēšanās cēlonis

Jūs varat inficēties, izmantojot mājdzīvniekus vai kontaktējoties ar citiem cilvēkiem, kā arī ēdot pusi neapstrādātu gaļu. Biohelminti ietver liellopu lenteņus, ehinokoku, plašu lenteni, trihinellu un citus.

Lipīgi tārpi

Šiem tārpiem nav vajadzīga ne augsne, ne starpsaimnieki. Viņi iziet visus sava dzīves cikla posmus vienā organismā, ļoti ērti. Kāpuri tiek izvadīti tieši no cilvēka ķermeņa, saskaroties ar mājsaimniecības virsmām un citiem cilvēkiem, tie brīvi izplatās.

Helminti var dzīvot dažādos cilvēka ķermeņa orgānos un sistēmās, periodiski migrējot no vienas ķermeņa daļas uz otru.

Helmintu izraisīto slimību saraksts ir ļoti plašs. To, kuri parazīti dzīvo organismā un kuru ārstēšanu var sākt, ir iespējams veikt tikai pēc visu testu veida noteikšanai nepieciešamo testu nokārtošanas.

Apaļie tārpi

Cilvēka vidē visizplatītākie ir apaļie tārpi, kas pazīstami arī kā nematodes. Kopumā pasaulē ir vairāk nekā 24 tūkstoši nematodu sugu.

apaļtārps no cilvēka ķermeņa

Visizplatītākās cilvēku nematodes ir apaļtārpi.

Viņus sauc par apaļiem to formas dēļ, kas atklājas, ja veicat šķērsgriezumu. Visizplatītākie cilvēka nematodi:

 • Ascaris.
 • Pinworms.
 • Trihīna.
 • Vlasoglava.

Helmintiskā invāzija, kas pazīstama kā askaridoze, sākas ar tiešu kontaktu ar tārpu inficētu augsni vai ēdot nemazgātus augļus un dārzeņus. Parazīti sāk attīstīties zarnās, pēc tam nonāk cilvēka asinsrites sistēmā, no kurienes viņi dodas uz dažādiem iekšējiem orgāniem, dodoties uz mutes dobumu. Cilvēks, to nemanot, atkārtoti norij jau pieaugušu parazītu. Viņi barojas ar nesagremotas pārtikas paliekām. Ascaris atkritumu produkti ir ārkārtīgi toksiski. Pret askaridozi nav vakcīnas, infekciju var novērst, tikai ievērojot personīgās higiēnas noteikumus.

Pinworm infekciju sauc par enterobiāzi. Tie ir mazi tārpi (5-10 mm), kas piestiprinās pie zarnu sienām. Viņi barojas ar asinīm un zarnu saturu. Viņi dēj olas zem ādas, izkļūstot no tūpļa, kamēr īpašnieks guļ. Niezes dēļ cilvēks saskrāpē anālo zonu, kāpuri nokļūst zem ādas un uz rokām, un tos var viegli pārnest citiem cilvēkiem mājā vai sabiedriskās vietās. Enterobiāzē nav sāpīgu simptomu; sākotnēji ir ārkārtīgi problemātiski noteikt pinworm infekciju.

Trihinellas, tās arī ir trihinellas, ir apaļtārpi, kas par saimnieku izvēlas dzīvnieku vai cilvēku.

trihinellas no cilvēka ķermeņa

Trihinellas ir parazītisks tārps, kas inficē cilvēka ķermeni, izraisot bīstamo helmintu slimības trihinelozi.

Viņi sāk attīstīties ķermeņa šķērssvītroto muskuļu zonā, pēc tam tos novirza uz tievo zarnu. Progresējošos infekcijas gadījumos uz kilogramu muskuļu audu var būt aptuveni 15 tūkstoši trihinellu olšūnu. Šie parazīti spēj izraisīt nāvējošu slimību, kuras nosaukums ir tās avots - trihineloze.

Pātagu tārpi tiek nosaukti to izskata dēļ. Viņu mazā ķermeņa priekšējā daļa ir pavedienveida, tajā atrodas viens barības vads.

Aizmugurējā daļa ir platāka, tajā atrodas pārējie parazīta iekšējie orgāni. Pātārps var būt līdz 50 mm garš. Tas barojas ar asinīm un audu šķidrumu. Trichocephalosis izraisa slimību.

Lenteņi

Visā pasaulē ir aptuveni 3500 zināmas lenteņu sugas, kuras sauc arī par cestodēm. Šiem plakanajiem tārpiem vispār nav gremošanas sistēmas, un to izraisītās slimības sauc par cestodozēm.

Visizplatītākās cestodozes:

Cisticerkoze

Slimību izraisa cūkgaļas lenteņu kāpuri, kas iekļūst iekšā caur piesārņotu pārtiku, no netīrām rokām.

cūkgaļas lenteņu kāpuri cilvēka ķermenī

Slimība ietekmē ādu, kaulus, iekšējos orgānus, smadzenes un muguras smadzenes. Visbiežāk parazīti tiek nosūtīti uz smadzenēm (60% infekcijas gadījumu). Tas tiek diagnosticēts, pamatojoties uz noapaļotu formējumu parādīšanos uz ādas. Slimība tiek ārstēta; centrālās nervu sistēmas infekcijas gadījumā prognoze var būt nelabvēlīga.

Ehinokokoze

Tas ir lokalizēts aknās, plaušās un daudzos citos iekšējos orgānos. Ehinokoku kāpuri uzbudina slimību. Tie var attīstīties cilvēka iekšienē vairāku gadu laikā.

Infekcija notiek saskarē ar dzīvniekiem, ievācot ogas un augļus, dzerot piesārņotu ūdeni.

Slimības gaita nav pārāk pamanāma, tā var attīstīties gadu gaitā, un izrādās, ka to atklāj tikai nejauši.

Alveokokoze

Alveokokozi izraisa alveokoku tārpu kāpuri. Slimība ir līdzīga ehinokokozei, bet ir smagāka. Ietekmē plaušas un nieres. Bez ārstēšanas slimība, visticamāk, būs letāla aknu mazspējas attīstības dēļ.

cilvēka nieres kā parazītu alveokoku biotops

Alveokokoze visbiežāk ietekmē nieres.

Teniarinhoz

Teniarinhozu izraisa liellopu lentenis. Tas parazitē lenteni cilvēka tievās zarnas zonā, attīstās 2, 5-4 mēnešu laikā. Ārstēšanas prognoze bieži ir labvēlīga. Parazīti var nokļūt cilvēka iekšienē ar inficētu neapstrādātu vai nepietiekami termiski apstrādātu gaļu.

Lenteņi ir ļoti ražīgi. Viņiem ir visvairāk samazināta atlikušā jutība un vispār nav gremošanas sistēmas. Šādi parazīti nevar attīstīties bez saimnieka.

Fluke tārpi

Flukes ir flukes. Tie ir plakani tārpi, kuru ķermeņa forma atgādina iegarenu koka lapu.

Dažu trematodu sugu izmērs var sasniegt pusotru metru.

Un tie nonāk cilvēka ķermenī visbiežāk, izmantojot zivis vai citas jūras veltes. Ir zināmas apmēram 7200 putnu sugas, no kurām 40 apdzīvo cilvēkus un izraisa trematodes - nopietnu slimību, ko izraisa infekcija.

Visbiežāk sastopamie plankumi:

Aknu plēksne

Visā pasaulē izplatīts, var pastāvēt dzīvniekiem un cilvēkiem. Bioloģiskais dzīves cikls ir sarežģīts, parazīts maina saimniekus.

aknu druust no cilvēka ķermeņa

Visizplatītākais plēksnis ir aknu plēvīte.

Šistosoma

Šistosomu kāpuri var iekļūt ādā vai gļotādās. Dzīves cikls ir sarežģīts, viņi barojas ar asinīm. Viena sieviete spēj saražot apmēram 3000 olšūnu dienā, šo parazītisko tārpu auglība ir ļoti augsta.

Citas aknu plankumi

Tie izraisa opisthorchiasis - helmintu slimību, kas izplatās galvenokārt aknās. Viņiem ir toksiska ietekme uz cilvēka ķermeni.

Fluke tārpu gremošanas sistēma ir labi attīstīta, un līdz ar to arī reproduktīvā un ekskrēcijas sistēma.

Pārējās sistēmas attīstās vāji. Trematodes barojas ar asinīm, ādas epitēlija šūnām un zarnu saturu. Viņi var dzīvot gandrīz visur: no aknām līdz acu konjunktīvas maisiņiem.

Citi endoparazītu veidi

Pārējie iekšējie parazīti ir dažādas baktērijas, kas izraisa bīstamas slimības, un līdz ar tiem arī vienkāršākie mikroorganismi. Sēnīte, kas izplatās cilvēka ķermeņa iekšienē, pieder arī endoparazītu sekcijai.

Cilvēka ķermenī dzīvo daudzi noderīgi un kaitīgi mikroorganismi. Daži no tiem izraisa diezgan bīstamas slimības, kas var izraisīt nāvi. Ne vienmēr ir iespējams uzreiz atpazīt parazītu radību klātbūtni sevī, taču savlaicīga infekcijas diagnosticēšana dod labākas iespējas pilnīgai izārstēšanai. Ja ir aizdomas par iebrukumu, ieteicams nekavējoties veikt pilnīgu ārsta pārbaudi.