Kādi testi jāveic parazītiem?

Simptomi parazītu klātbūtnei organismā bieži var šķist nesakarīgi un neizskaidrojami, un, lai arī šī doma ir biedējoša, tie ir biežāk sastopami, nekā daudzi uzskata. Pasaulē ir daudz organismu - dažāda veida tārpi, vienšūņi, kas var parazitēt gandrīz visos cilvēka iekšējos orgānos un izraisīt dažādu slimību simptomus. Kādus testus veikt parazītiem un kad tas jādara, jūs varat uzzināt no šī raksta.

Kad man jāpārbauda?

kādi testi jāveic, lai identificētu parazītus

Visbiežāk inficēšanās ar parazitārām slimībām rodas, ēdot slikti mazgātus dārzeņus un augļus, slikti apstrādātu gaļu, zivis, neapstrādātu ūdeni, kā arī kontaktējoties ar mājsaimniecību, lietojot bērniem kopīgus traukus, rotaļlietas.

Ir šādi parazītu veidi:

  • Vienšūņi (lamblija, amēba, malārijas plazmodijs).
  • Parazitārie posmkāji (demodex ērce, kašķa izraisītājs).
  • Parazitārie tārpi (helminti).

Visizplatītākās parazitārās slimības izraisa helminti (tārpi), un tās rodas mazu bērnu, mājdzīvnieku īpašnieku un sociāli mazaizsargātu cilvēku vidū.

Parazītu galvenā iezīme ir to neuzkrītošā esamība sākotnējos posmos. Ilgu laiku pēc inficēšanās tie nekādā veidā neizpaužas un jau izteiktās stadijās izraisa izteiktus simptomus.

Parazītu klātbūtni organismā var atpazīt pēc šādām izpausmēm:

  • Uzpūšanās, gāzes, aizcietējums, caureja, sāpes kuņģī, zarnās.
  • Apetītes samazināšanās vai palielināšanās, diskomforts pēc ēšanas.
  • Nemotivēts svara zudums.
  • Ādas nieze, nesaprotami izsitumi, dermatīts, nātrene.
  • Ādas bālums, paaugstināts nogurums vai diagnosticēta anēmija (visbiežāk dzelzs deficīts).
  • Pārmērīgs darbs, miega traucējumi (miegainība, bezmiegs).
  • Zobu griešana miegā, ilgstošs klepus.

Ja parādās šie simptomi, jums jākonsultējas ar ģimenes ārstu un jāpārbauda parazīti.

Kādus testus nodot parazītiem

testi parazītu klātbūtnei organismā

Ir daudz pētījumu, lai identificētu parazītu (vienšūņu, posmkāju, helmintu) klātbūtni organismā.

Tā kā visbiežāk sastopamās slimības ir helmintiāzes, labākais veids, kā pārbaudīt parazītus, ir izkārnījumu pārbaude.

Lai veiktu standarta pētījumu, pacientam būs jāsavāc trīs atsevišķi izkārnījumu paraugi no vienas un tās pašas daļas dažādām vietām sterilā traukā un pēc iespējas ātrāk jānogādā biomateriāls laboratorijā. Ārsts-laboratorijas asistents pārbauda iegūtos paraugus mikroskopā un var identificēt gan dzīvus parazītus, gan no olšūnas.

Standarta tārpu olu fekāliju pētījums ne vienmēr ir informatīvs. Parazītu dzīves cikla īpatnību dēļ testa paraugā olu vai pieauguša cilvēka vietā var būt miruši helminti vai to fragmenti, kurus nevar izmantot slimības diagnosticēšanai.

Informatīvāka ir izvērstā izkārnījumu analīze, kurā tiek izmantota polimerāzes ķēdes reakcija. Šī tehnoloģija ļauj noteikt helminta DNS pat tad, ja tā ir mirusi, ziemas guļas stāvoklī vai pētāmajā materiālā ir iekļuvuši tikai organisma fragmenti.

Lai precīzi pateiktu, vai ķermenī ir vai nav parazītu, tests jāveic vismaz trīs reizes dažādās dienās. Atsevišķa pētījuma precizitāte saskaņā ar statistikas datiem ir 50%, savukārt, veicot trīskārtīgu pētījumu, tā palielinās līdz 99%.

Vēl viena, ne mazāk svarīga analīze ir seroloģiskās reakcijas - antivielu līmeņa noteikšana pret parazītu. Viņi var identificēt akūtu (IgM) un hronisku vai atliktu helmintu invāziju (IgG). Arī viņi var noteikt infekciju ar parazītiem, kurus nevar atrast fekālijās.

Daži helminti parazitē žultsvados, kā arī var veidot cistas plaušās, aknās un smadzenēs. Viņus var aizdomas pēc atbilstošajiem klīniskajiem simptomiem, un tos var noteikt, izmantojot seroloģiskos testus, rentgenstarus, CT vai MRI, kā arī ar biopsiju.

Parazitāro ādas slimību (kašķis, demodikoze, noteikta veida helminti) diagnosticēšanai, ādas skrāpēšanai un biopsijai tiek izmantoti īpaši testi (jods) un seroloģiskie testi.

Kādi testi pieaugušajam jāveic parazītiem?

testi parazītu klātbūtnei pieaugušajiem

Pieaugušie retāk cieš no helmintiāzes, jo viņi stingrāk ievēro personīgās higiēnas noteikumus, retāk ēd nemazgātus dārza augļus un dārzeņus, kā arī mazāk saskaras ar ielu dzīvniekiem spēļu laikā.

Visiem pacientiem pirms uzņemšanas slimnīcā, kā arī regulāri jāveic noteiktu nespecifisku sūdzību (kuņģa un zarnu darbības traucējumi, ilgstoša ādas nieze, izsitumi, nespēks, nogurums, anēmija) klātbūtne pieaugušajiem paredzēto helmintiāzes testu veikšanai. kā daļu no preventīva pētījuma noteiktām darbinieku kategorijām.

To skaitā ir pārtikas nozares darbinieki, personas, kas strādā ar bērniem (bērnudārzu aprūpētāji un aukles, skolotāji, sporta sekciju vadītāji). Šīs personas noteikti jāpārbauda attiecībā uz enterobiāzi un askaridozi.

Medniekiem un zemniekiem regulāri jāpārbauda trihineloze un strongyloidiasis; zvejniekiem ir svarīgi veikt seroloģisko izmeklēšanu, lai atklātu opisthorchiasis. Plašāku informāciju par to, kādi testi jāveic šajā vai tajā gadījumā, var iegūt no terapeita.

Kādi testi nodot parazītus bērnam

testi parazītu klātbūtnei organismā bērniem

Katram bērnam pirms bērnudārza un pamatskolas apmeklēšanas (pēc uzņemšanas, pēc ilga pārtraukuma vai slimības) jāveic pilnīga diagnoze, lai identificētu tārpus un izrakstītu pret viņiem efektīvu terapiju. Tāpat pirmsskolas iestādēs un skolās tiek veiktas obligātas regulāras profilaktiskas pārbaudes, lai agrīnās stadijās atklātu helmintu invāzijas un novērstu to izplatīšanos.

Lai diagnosticētu helmintiāzi, bērniem jāveic vispārēja izkārnījumu analīze, kā arī jānoskrāpē no perianāla krokām.

Skrāpēšana tiek atzīta par visefektīvāko un precīzāko metodi enterobiāzes (pinworms izraisītas slimības) diagnosticēšanai. Tās laikā pirms došanās uz tualeti un starpenē esošo tualeti no perianāla krokām tiek ņemts īpašs vates tampons, lāpstiņa vai neliels caurspīdīgas lentes gabals, kas pēc tam tiek uzklāts uz stikla priekšmetstikliņa un pārbaudīts mikroskopā. . Slimības klātbūtnē laboratorijas asistents testa materiālā atradīs pinworm olšūnas.

Parazitāro slimību ārstēšanu izraksta ārsts vai pediatrs, grūtākos gadījumos - infekcijas slimību speciālists. Ar ādas bojājumiem (daži helminti, ar kašķi vai demodikozi) terapiju izvēlas dermatologs.

Ja jums ir aizdomas par parazitāru slimību, ir svarīgi nekavēties ar speciālista saziņu, jo kavēšanās ar ārstēšanu var izraisīt komplikācijas pašam pacientam, kā arī palielina slimības pārnešanas risku citiem.